Anonym Nr 3 (Resande)

En anonym fotograf, här benämnd Anonym Nr 3, annonserade i Hudiksvall på våren 1888 och utförde så kallade “Amerikanska Fotografier” vilket är en annan benämning för ferrotyper.

 

Fotografkarriär och ateljéer

Hudiksvall 1888

Våren 1888 utförde en anonym fotograf “Billiga Fotografier” i Hudiksvall (Hudiksvallsposten 1888-03-31). Han använde en ateljé utmed Södra Landsvägen i stadsdelen Åvik. Troligtvis var han en resande fotograf som använde fotografen och målaren P. O. Åkerbloms ateljé, som låg just vid Södra Landsvägen i Åvik.
Det kan även ha varit Åkerblom själv som annonserade eller fotografen L. J. Söderqvist, som använde ateljén senare under 1888.

Denne anonyme fotograf utförde “s.k. Amerikanska Fotografier”, sannolikt ferrotyper, vilka blev färdiga på 10 minuter och kostade 75 öre för 4 st utan kartong och 1 kr för 4 st monterade på kartong. Fotografen angav specifikt att bilderna var “större än förut i Sverige tagna s.k. Gem-fotografier”. Gem-bilder var små i frimärksformat och hade sitt ursprung i Nordamerika. En sista annons skedde den i slutet av april och den sista dagen då han hade öppet var den 7 maj (Hudiksvallsposten 1888-04-28).

 

Anonym Nr. 3 annons i Hudiksvallsposten 1888-03-31.

 

Anonym Nr. 3 annons i Hudiksvallsposten 1888-04-28.
Anonym Nr. 3 annons i Hudiksvallsposten 1888-04-28.

Porträtt

Ferrotyper (okänd fotograf)

Ferrotyper saknar oftast angivande av fotograf och ort. Nedan finns två exemplar på mindre ferrotyper i Gem-format; de är monterade i pappersfodral som är i samma storlek som visitkort.

 

Källor

Litteratur

  • Dagstidningar från Hudiksvall.

Bilder

  • Huvudbild: annons i Hudiksvallsposten 1888-03-31.

 

© Fotografihistoria.se, Lars Eriksson.

 

rosett_upper

 

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.